0 oy
Sağlık kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi

Boksör Kırığı 5. metakarp Serçe Parmak Kırığı ile ilgili yaşadıklarımı günlük şekilde açıklayarak bu duruma düşenleri bilgilendirmek için bu yazıyı yazıyorum. Bir sinirle oluşan bu kırık insanın hayatını gerçekten mahvediyor. Öfke ile kalkan zararla oturur atasözünü doğrulayan bu durumda yaşadıklarım gün gün şöyle arkadaşlar;

İlk gün yatak başına yumruk attıktan bir kaç dakika sonra elime baktım ve kemiğin geriye doğru kaydığını gördüm. Ancak o an bir ağrı sızı olmadı. Acile gittim ve röntgen çektiler. 2-3 kişi bileğimi elimi falan tutarak yerine oturttu.(O anki acıyı tarif edemem) Sonra alçıya alıp yeniden filme gönderdiler. Doktor röntgene baktı, çok beğenmedi ama 10 gün sonra kontrole gel dedi.

Hastaneden ayrıldım ve alçılı kolla yeni hayatıma başladım. İlk gün, evde yaşadığım sinirle eve gitmek istemedim ve dışarda kahvaltı yapmak üzere bir kafeye gittim. Sağ el kullanan biri olarak ilk kez sol elle bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Cüzdandan para çıkarmak, kart çıkarmak için kasiyerden falan yardım alıyordum, o derece yani. Sol elle şekeri karıştırmak, çatal kullanmak işkence gibiydi. Ama gün geçtikçe insan alışıyor bunlara. Bir kaç gün sonra çok rahat kaşıkla çorba içmeye başlıyorsunuz. Neyse böyle böyle 10 gün geçti. Artık üstümü başımı giyebiliyor, yüzümü yıkayabiliyor, kendime kahve bile pişirebiliyorum.

10 gün sonra kontrole gittiğimde kemiğin kaydığını, yanlış kaynadığını söyledi ve alçıyı açıp aynı yeri tekrar kırarak yerine tekrar oturttular. (Bu acı ilk acının 2 misliydi) ve yeniden alçıya alıp röntgene gönderdiler. Bu işlemden sonra yine röntgene bakıp yine olmamış dedi ve aynı gün aldığı alçıyı yeniden açıp bir daha oturtma işlemi yaparak yeniden alçıya alıp röntgene gönderdiler. (Artık acının tarifi imkansız olmuştu) Bu filmde "tamam şimdi olmuş" dedi ve gidebilirsin dedi. 1 hafta sonra kontrole gel dedi. Bu işlem aslında geçen 10 günü çöpe atmıştı. Yani ilk gün aslında bugündü.

1 Hafta sonra kontrole gittim ve gidişatın iyi olduğunu, haftaya yeniden kontrole gelmemi söyledi.

Derken 2. haftaya geldim. Kontrole gittim ve yine iyi olduğunu söyledi doktor.

3. haftada da aynı şekilde. Hatta internette bazı hastaların 3 haftada alçıdan kurtulduklarını okuduğumu, çıkartıp çıkartamayacağını sordum alçıyı ama haftaya gel çıkartalım dedi.

Bu süreçte elimde ağrı olmuyor. Alçı fazla sıktığı için uyuşma ve kaşınma yaşanıyordu. Baş parmak dışarıda bırakıldığı için bu parmağı hareket ettirerek uyuşmayı dindirebiliyordum bir nebze. Ama artık sol elle bilgisayar kullanabiliyor (Mouse tuşlarını ters çevirerek), çorba içebiliyor, çekirdek çitleyebililyor, hatta yazı yazabililyordum ufak ufak.

4. hafta sonunda hastaneye gittim ve doktor yeni bir film çektirip sonuca baktıktan sonra alçıyı çıkarmamı söyledi. Pansuman odasında alçıyı kestirdim ve doktorun yanına gittim. Baktı ve kırık olan yere hafifçe bastırıp acıyor mu diye sordu. Acı yoktu ama elimi hissetmiyordum. uyuşukluktan. Tamam dedi gidebilirsin. Ufak ufak yumruk yapmaya çalış ve 15 gün sonra gel dedi.

ALÇI ÇIKTIKTAN SONRAKİ YAŞADIKLARIM

Doktorun yanından ayrıldıktan sonra hemen lavaboya giderek 10 dakika falan su sabun uyguladım. Resmen derim soyuluyordu. Denizde yandıktan sonra soyulmak gibi hatta daha kalın tabaka halinde derim soyuluyordu. 10 dakika boyunca hastane lavabosunda böyle yaptım ama soyulma bitecek gibi değildi. Bu yüzden hastaneden ayrıldım ve eve geldim. Sıcak su dolu kovanın içine elimi soktum ve hareket ettirmeye çalışıyordum. Hareket kabiliyetim neredeyse sıfırdı.Sadece dışarda bırakılan baş parmak sorunsuzdu. Diğer tüm parmaklar kaskatı kesilmişti. Şişlik ve morluk vardı. Ufak ufak hareket ettirmeye çalışsam da nafile...

Bugün bu satırları yazarken alçının çıktığı 2. gün. Baş parmağın yanı sıra işaret parmağım ve orta parmağımı daha fazla hareket ettirebiliyorum. Ama hala katlayamıyor ve yumruk yapamıyorum. Ancak bilgisayar faresini sağ elle kullanabiliyorum. Neden bilmiyorum ama bileğim bile kaskatı hala. Bileğimi oynatamıyorum. En ufak hareketler bile acı veriyor. Gün içinde sürekli parmaklarımı hareket ettiriyor, sıcak su içinde elimi gezdiriyorum.

3. günün akşamı bu satırın altına yazmaya devam edeceğim.

Alçıdan sonra 3. günün akşamı da 2. günden farksızdı diyebilirim. Sadece hareket kabiliyeti çok az daha artmış durumda. Şişlik ve morluk hala devam ediyor. İlk 4 parmak harekete başladı ama bunlarla hala pek işlev yok. Şöyle ki sağ elle hala kağıt bile yırtamıyorum. Ağırlığı olan ufak bir şey bile kaldıramıyorum henüz.

4. günün akşamı 3.günden biraz farklı gelişiyor. Serçe parmağımda ufak hisler başladı. Kağıt yırtabiliyorum ve kısmen kalem tutabiliyorum. Hassas yazı yazamasam da idare edecek düzeyde bunu karşılayabiliyorum. Bileğimde ağrı çok çok azaldı. Bilek hareketim normalleşiyor. Şişlik ve morluk hala var ama ilk günden oldukça az.

5. ve diğer günlerde her gün %2-3 oranında ilerleyerek iyileştiğini söyleyebilirim. Bu makaleyi düzenlerken 10 Eylül. Yani alçı alındıktan sonra yaklaşık 20 gün geçti. Ama hala sağ elimden %50-%60 verim alabiliyorum. Yemek falan yiyebiliyor, bardak tutabiliyorum. Yazı yazabiliyorum, hatta sağ elimle çok ağır olmayan şeyler taşıyabiliyorum.Ancak hala yumruk yapamıyorum, 5 yaşındaki oğlumu iki elimle kaldırırken hala bileğim ağrıyo. Çok ağır şeyleri kaldıramıyorum. Mesela kapağı hiç açılmamış kolayı sağ elle çevirip açamıyorum. Ama sağ elle kolayı tutup sol elle kapağını açabiliyorum. Tüm bunlar yumruk yapamamamın etkisi yani sıkma kuvveti uygulayamamamdan kaynaklanıyor.

İlerleyen günlerde tekrar yazacağım...

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Bu içerik, boksör kırığı kaç günde iyileşir, alçıdan sonra uyuşma, alçıdan sonra şişme, serçe parmak kırığı, kırık kaç günde iyileşir gibi sorulara yanıt olması için hazırlanmıştır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
22, Ağustos, 22 Sağlık kategorisinde Selçuk tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
22, Temmuz, 22 Sağlık kategorisinde sn2t tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
31, Mayıs, 31 Sağlık kategorisinde zehra tarafından soruldu
...